Skills Garden in Veendam voor oplevering al succes

| Door Odette Koldewey

In Veendam wordt gewerkt aan de grootste Skills Garden van Europa; een sport-, speel- en ontmoetingsplek gebaseerd op het Athletic Skills Model.

Het begon in 2013 met het faillissement van de betaaldvoetbalclub SC Veendam. Wat moest de gemeente Veendam met een stadion voor 11 duizend mensen, of met het omliggende gebied? Eén schoolgebouw van scholengemeenschap Winkler Prins zat al op het terrein waar nu hard gewerkt wordt aan het Leer- en Sportpark de Langeleegte. Het andere schoolgebouw, in het centrum van Veendam, had grote problemen met de fundering. Winkler Prins wilde al heel lang dat alle leerlingen op een locatie zouden zitten.

En zo ontstond het plan om al het voortgezet onderwijs in een sportomgeving neer te zetten zodat mensen geprikkeld worden om dingen te doen, vertelt Henk Jan Schmaal, die als wethouder al een flinke tijd meeloopt. ‘Je kunt wel steeds zeggen dat mensen meer moeten bewegen, maar het is beter om de omgeving zo in te richten dat mensen het leuk vinden om te bewegen. Dan hebben ze die stimulans niet nodig.’

Stadion
Twee duurzame nieuwe gebouwen met een CO2-meter en luchtverversing die per lokaal kan worden geregeld zijn inmiddels gereed. Het bestaande gebouw wordt toekomstbestendig gemaakt. Schmaal: ‘De bedoeling is dat alle 2000 leerlingen van het voortgezet onderwijs bij de start van het nieuwe schooljaar bij elkaar zitten, in een groene en sportieve omgeving.’

De kopkanten van het stadion zijn weggehaald, alleen de tribunes aan de zijkanten zijn er nog. ‘Er is een wielerbaan in het park aangelegd van circa 1,7 kilometer die uitkomt in het stadion. Straks kunnen de wielerwedstrijden dus finishen in het stadion.’

In het Henk Nienhuis Stadion, vernoemd naar oud-trainer en directeur van SC Veendam, zijn verschillende organisaties die iets doen met onderwijs en sport gevestigd, waaronder het team sport van de gemeente. En dan is er natuurlijk de Skills Garden, de grootste van Europa, die uit twee zones bestaat. Deze laagdrempelige, veelzijdige sport- en spelaccommodatie van 6300 vierkante meter is ontworpen volgens het Athletic Skills Model. Dit gaat uit van tien grondvormen van bewegen en heeft een bijzonder kleurrijke en speelse inrichting.

Henk Jan Schmaal is wethouder voor GemeenteBelangen Veendam

Synergie
Er komen bijvoorbeeld een Powerhill, een teqtafel, trampolines, calisthenicstoestellen.
De pumptrack, een verharde crossbaan met hellinkjes en bochten, wordt al ontzettend druk bezocht en ook de wielerbaan wordt goed gebruikt. Ook de turnvereniging, de hockeyclub en de honkbalclub maken al gebruik van de Skills Garden en het kunstgras wat daar ligt. De skatebaan wordt nog aangelegd. Sportverenigingen maar ook andere gebruikers zoals de skaters hebben mee kunnen denken over de invulling.

‘Als het straks allemaal open is en corona afgelopen is, dan ontstaat er heel veel synergie. Er wordt steeds gezegd: we moeten in gesprek met de jeugd, maar daar ontstaat het vanzelf. De voetbalkantine van Veendam 1894 kijkt bijvoorbeeld uit over de Skills Garden. Er is veel meer sociale controle en mensen kunnen daar ook even binnenstappen om te schuilen voor de regen of wat te eten en drinken.’

Athletic Skills Model
Het hele project kostte 23 miljoen. Dat is niet tot stand gekomen door allerlei potjes en subsidies bij elkaar te brengen. ‘Als je dat doet krijg je ook te maken met een waslijst aan voorwaarden waaraan je moet voldoen. We hebben vanaf 2004 behouden begroot, daardoor konden we het geld als gemeente gewoon opbrengen.’ Dat het herstel van de fundering van het schoolgebouw in het centrum ook een paar miljoen zou hebben gekost, heeft vast geholpen om de gemeenteraad te overtuigen.

In het voorjaar hoopt de gemeente een inspiratiedag te organiseren waar het Athletic Skills Model en het ontwerp van de Skills Garden worden uitgelegd. De Nederlandse hoogleraar neuropsychologie Erik Scherder komt vertellen hoe belangrijk het is dat de jeugd sport. ‘We bieden scholen en sportverenigingen ook ASM-opleidingen aan, zodat zij de verschillende vormen van bewegen kunnen meenemen in hun programma’s. Voor de cognitieve ontwikkeling is het heel belangrijk dat jongeren al vroeg in beweging komen. Dat is ook een van de drijfveren hierachter geweest.’