De staalconstructie, het dak, de fundering en de muren tussen de lokalen. Dat waren de enige restanten van het gebouw waarin de Bethelschool in Waddinxveen gehuisvest moest worden. Binnen deze kaders is een eigentijds, duurzaam, transparant gebouw opgetrokken. Na vier jaar intensief gebruik oogt het nog bijna als nieuw.
Tekst: Anje Romein Fotografie: Kees Rutten
Waddinxveen is een van de snelst groeiende gemeenten van Nederland. Het Zuid- Hollandse dorp is in trek bij jonge gezinnen en dus is er behoefte aan onderwijs. Ook de christelijke Bethelschool ervaart die groei en vroeg de gemeente jaren geleden al om nieuwe huisvesting voor uitbreiding en buitenschoolse opvang. Na meer dan tien jaar wachten – ook andere scholen klopten bij de gemeente aan – kreeg de Bethelschool een schoolgebouw uit 1971 aangewezen om grootscheeps te renoveren. “Renovatie heeft als voordeel dat je niet hoeft te heien of beton moet storten”, zegt directeur Aart Jan Damsteeg. “Je kunt sneller bouwen en de bestaande kaders geven je richting mee. De ijzerconstructie, het dak, de vloer en de muren tussen de lokalen zijn hergebruikt. Duurzaam en kostenbesparend dus.”
Het dak op
Voor de renovatie was 70 procent van het nieuwbouwbudget beschikbaar. Een tegenvaller daarbij was de ontdekking van achterstallig onderhoud aan het gebouw van meer dan drie ton. De gemeente kocht dat deels af, maar er was onvoldoende geld voor een warmte-terugwin-installatie en een warmtepomp. “Toch hebben we een duurzame basis kunnen leggen”, zegt Aart Jan niet zonder trots. “Er is vloerverwarming, het gebouw is goed geïsoleerd en er zit een prima ventilatiesysteem in dat de CO2-norm netjes op peil houdt. Nadeel is, dat er bij hitte te warme lucht en bij strenge vorst te koude lucht naar binnen stroomt. Dan ga ik persoonlijk het dak op en zet ik het systeem uit. Gelukkig komt dat zelden voor.” Onlangs kwam er goed nieuws uit de lokale politiek.
Een nieuw hart
Terug naar de renovatie. Voor het ontwerp viel de keuze op architect Gert Arkema van ARCOM, die ook het bouwmanagement op zich nam. “Een krachtige combinatie”, vindt Aart Jan. “Zeker met het oog op ons krappe budget was een stukje nuchterheid en praktisch denken nodig. Daarnaast wilde ik een architect die samen met het team een plan zou maken. Vooraf hebben we met elkaar goed nagedacht over praktische routes en logische groeperingen van functies in het gebouw.”
Aan de zijkanten zijn open cabines gemaakt waar leerlingen apart of in groepjes kunnen lezen of werken. In de andere patio zijn moestuintjes aangelegd en een plek om buiten te lunchen. De school heeft een houten pui en ook binnen is veel hout verwerkt – grenen. Om de gewenste rust te creëren is gekozen voor verschillende tinten groen.
“Zo is er in tegenstelling tot andere harde vloeren geen waslaag of polymeer nodig. De vloer is bestand tegen zeer intensief gebruik. De vloer is ongelast verwerkt als één vlak. Dat oogt niet alleen mooi, maar zorgt ook voor minder vuil en stof in de naden.” Aart Jan kan dit alleen maar beamen. Hij is zeer te spreken over de onderhoudsvriendelijke vloer in combinatie met akoestische plafondplaten. Voor reiniging is een schrob-zuig-apparaat aangeschaft en de schooldirecteur kan het soms niet laten er zelf even een rondje mee te lopen. “Ik vind dat gewoon leuk om te doen”, lacht hij. “Je ziet meteen resultaat, doordat je het vuil niet verspreidt, maar echt weghaalt. Ik vind het belangrijk dat dit gebouw mooi en schoon blijft. Leerkrachten hebben daar recht op, het vak is al ingewikkeld genoeg. Het complete plaatje van rust, reinheid, overzicht en een prettige akoestiek zorgen ervoor dat mensen hier met plezier werken.”
Klimaatadaptief
De Bethelschool houdt van groen, ook buiten. Het schoolplein is klimaatadaptief. Er is een gescheiden rioolsysteem aangelegd, waarbij het regenwater via een groot ondergronds bassin de sloot inloopt. Op het ruim bemeten terrein rond de school is een schooltuin gemaakt met stoere houten speelrekken.
Projectinformatie
- Project: Renovatie basisschool Kleurrijk tbv de Bethelschool in Waddinxveen
- Opdrachtgever: Gemeente Waddinxveen
- Architect: ARCOM, Gert Arkema
- Aannemer: BoerBouw
- Vloerbedekking: nora by Interface
- Ingebruikname: Januari 2021
Kijk voor meer informatie op www.interface.com.